98 ГОДИНА ОД ДАНА ПРИСАЈЕДИЊЕЊА ВОЈВОДИНЕ СРБИЈИ

Војводина је од 1918. део Краљевине Србије, о чему је одлучила Народна скупштина и у Новом Саду 25, новембра те године прогласила присаједињење Војводине, односно Баната, Бачке и Барање, Краљевини Србији. Претходног дана исту одлуку донела је Скупштине Срема у Руми.

Одлуку о прикључењу Краљевини Србији као јединственој држави прочитао новинар, политичар, публициста Јаша Томић, један од првака Срба негдашње Аустроугарске. "Прикључујемо се Краљевини Србији која својим досадашњим радом и развитком ујемчава слободу, равноправност и напредак у сваком правцу, не само нама, него и свим, па и несловенским народима који с нама живе", изговорио је тада Томић.

Скупштини која је одлучила о присаједињењу присуствовало је 757 посланика, и то 578 Срба, 84 Буњевца, 62 Словака, 21 Русин, шест Немаца, три Шокца, два Хрвата и један Мађар. Неколико дана потом 1. децембра 1918. у палати Крсмановић, на Теразијама у Београду, регент Александар Карадордевић прогласио стварање Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца (првобитни назив био је Краљевство С.Х.С.).

Захваљујући визионарству српских првака из негдашње Јужне Угарске, меду којима су били: Јоца Лалошевић, Петар Коњовић, Јован Храниловић, Славко Милетић, и многи други, па и Јаша Томић, у нову заједницу, образовану те 1918. Војводина је ступила као саставни део Србије.

Изводи из одлука Скупштине:

  • Молимо владу братске Србије, да на Конгресу мира заступа наше интересе.
  • Прикључујемо се Краљевини Србији, која својим досадашњим радом и развитком ујемчава слободу, равноправност, напредак у сваком правцу, не само нама, него и свима словенским па и несловенским народима, који с нама заједно живе.
  • Несрпским и несловенским народима, који остају у нашим границама, обезбеђује се свако право, којим желе да као мањина очувају и развијају своје народно биће.
  • Банат, Бачка и Барања у границама, које повуче Антантина балканска војска, проглашује се данас 12. (25) новембра 1918. на Великој народној скупштини на основу узвишеног начела народног самоодређивања отцепљеним, како у државно-правном, тако и у политичком и привредном погледу од Угарске.

Војводина је Србија!

98 ГОДИНА ОД ДАНА ПРИСАЈЕДИЊЕЊА ВОЈВОДИНЕ СРБИЈИ