БИОСИГУРНОСНЕ МЕРЕ ЗА СЕОСКА ДОМАЋИНСТВА У ЦИЉУ СУЗБИЈАЊА АФРИЧКЕ КУГЕ СВИЊА

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, управа за ветерину на састанку Регионалног кризног центра, је донело Решење о проглашењу ловишта - Подунавско ловиште Плавна за заражено подручје од заразне болести Афричка куга свиња код дивљих свиња.
Како би се заштитиле домаће свиње, пољопривредна газдинства и фарме те спречило даље ширење заразне боелсти, неопходно је предузети низ биосигурносних мерама усмерених за сеоска газдинства.
Грађани треба да избегавају улазак и/или било какав контакт са шумом.
Уколико је неопходно да улазе у шуму, након тога обавезно прање, чишћење и дезинфекција обуће, промена одеће.
Уколико у природи, поред пута, у атару њиве пронађу леш дивље свиње, обавештавају надлежног републичког инспектора и ветеринара.
Уколико обављају пољопривредне радове, тракторе приколице не уводити у задње двориште где су свиње или ако је могуће пре увођења у тај део дворишта опрати очистити и дезинфиковати гуме. Дезинфекција је ефикасна само када се врши на претходно очишћеној, опраној , чистој површини.
Пре уласка код свиња неопходно је увек пресвлачење у радну одећу и обућу, дезинфекција обуће и обавезно прање руку водом и сапуном.
Свиње не хранити помијама. Исхрана помијама је врло ризична и законом је забрањена у РС.
Свиње не хранити свеже покошеном травом, луцерком. Уколико наведено не може да се избегне, након кошења зелена маса мора да стоји 30 дана пре давања свињама.
Избегавати природни припуст јер је везан за довођење нераста у двориште. Значајно боља мера је вештачко осемењавање.
Уколико врше клања у сеоском газдинству, обавезно пријава истог надлежном ветеринару, који има право да у случају било какве сумње узме брис.
Уколико се запазе знаци болести код свиња (не једе, не устаје, има повишену температуру, побачај крмача) обавезна пријава надлежном ветеринару.

БИОСИГУРНОСНЕ МЕРЕ ЗА СЕОСКА ДОМАЋИНСТВА У ЦИЉУ СУЗБИЈАЊА АФРИЧКЕ КУГЕ СВИЊА