У БАЧУ ОДРЖАНА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА ПОДСТИЦАЊЕ ЗАПОШЉАВАЊА ТЕШКО ЗАПОШЉИВИХ КАТЕГОРИЈА СТАНОВНИШТВА НА ТЕРИТОРИЈИ ОПШТИНЕ БАЧ
Општина Бач је заједно са својим партнерима у оквиру пројекта „Подстицање запошљавања тешко запошљиве категорије становника на територији општине Бач“, у петак 23.10.2020. године са почетком у 11:00 часова у Малој Сали зграде Народне библиотеке „Вук Караџић“ у Бачу организовала прес конференцију на којој су представљени досадашњи резултати спроведених активности.
Присутне је на самом почетку поздравила заменица председника Општине Бач, госпођа Марина Балабан која је овом приликом истакла значај реализације овог и сличних пројеката.
„Општина Бач на својој територији тренутно реализује неколико програма подршке и пројеката који су финансирани од иностраних донатора, а наша дугогодишња сарадња са Сталном конференцијом градова и општина, те Немачком организацијом за међународну сарадњу ГИЗ, значајно доприноси успешности реализације истих. Спровођењем таквих активности добијамо увид у стварно стање на терену, што нам умногоме користи као показатељ у ком правцу треба да се развијамо у будућности, али и које су то приоритетне мере које морамо предузети како би сви припадници маргинализованих група не само у Бачу већ и на територији целе Републике Србије живели животом достојним човека“, закључила је Балабан.
Пројекат „Подстицање запошљавања тешко запошљиве категорије становника на територији општине Бач“ се спроводи у оквиру ширег пројекта „Инклузија Рома и других маргинализованих група у Србији“, Немачке развојне сарадње који спроводи Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ. Партнери на овом пројекту, чија је имплементација започела 01.10.2019. године су Општина Бач и Регионална развојна агенција Бачка из Новог Сада, а укупна вредност истог је 134.544.90 евра, од којих 121.376 евра су средства подршке Немачке развојне сарадње.
На конференцији су говорили и госпођа Весна Видојевић виша менаџерка пројекта Немачке развојне сарадње „Инклузија Рома и других маргинализованих група у Србији“ и господин Александар Поповић менаџер пројекта испред Сталне конференције градова и општина. Госпођа Видојевић је нагласила значај социјалне инклузије у запошљавању.
"Највећа вредност нашег приступа је у томе што општине предлажу мере које одговарају потребама локалног тржишта рада, а активности се спроводе у сарадњи са Регионалном развојном Агенцијом и уз ангажовање координатора за Ромска питања", навела је госпођа Видојевић.
У Општини Бач је у периоду од фебруара до марта текуће године укупан број пријављених лица за учешће на радионицама у области започињања посла износио 48, док је тренинге и обуке за запошљавање и самозапошљавање који су били намењени циљној групи, похађало укупно 35 лица, од тога 13 жена и 22 мушкарца, од чега укупно девет Ромкиња и 20 Рома.
Први јавни позив који је у оквиру овог пројекта за послодавце расписан у јулу месецу 2020. године, допринео је резултату да је поднето укупно шест пријава за запошљавање циљне групе пројекта, све пријаве су одобрене, а кроз њих је запослено осам лица и то: један повратник из земаља ЕУ, један корисник млађи од 30 година, четири Рома, једна особа са инвалидитетом као и једна особа без квалификација – жена старија од 50 година. Други јавни позив за послодавце је био расписан у септембру месецу ове године, а на конференцији је истакнуто како је у том периоду поднесено пет пријава те ће и пет лица бити запослено и то један Ром, једна жена старија од 50 година, двоје младих до 30 година и једно дугорочно незапослено лице.
Што се тиче јавног позива за самозапошљавање из Општине Бач су истакли да су задовољни и овим позивом јер су у септембру месецу за овај програм подршке поднете две пријаве и обе су одобрене, те структура лица која ће се запослити чини једно лице са инвалидитетом, као и једно дугорочно незапослену лице.
У оквиру пројекта је осим јавних позива предвиђено и креирање те усвајање новог Локалног акционог плана запошљавања са уврштеним мерама из овог пројекта, али и креирање онлајн платформе као подршке самозапошљавању.
Што се тиче даљих корака који ће у оквиру пројекта бити спроведени, сви учесници конференције су се сложили да је организација додатних обука уколико буде заинтересованих лица за самозапошљавање од фундаменталног значај, као и наставак менторинг процеса за лица која започињу сопствени бизнис, али и послодавце који су запослили нова лица из циљне групе пројекта. Чланови пројектног тима, али и координатори су нагласили да је спровођење трећег јавног позива за послодавце, али и другог јавног позива за самозапошљавање још једна од активности која ће се реализовати у оквиру овог пројекта који траје до 31.03.2021. године.